DOGECOİN NEDİR ?

Dogecoin son günlerin en çok konuşulan kripto paralarından biri haline geldi. 2013 yılında parodi olarak yaratıldı. Üzerinde sosyal medya da esprilere konuk olan Shiba Inu cinsi köpek resmi bulunan Dogecoin ani yükselişiyle sosyal medyanın da gündemine oturdu. Dogecoin'deki yükseliş, Dogecoin kurucularından biri olan ancak 2015 yılında ayrılan Jackson Palmer'ı da fazlasıyla endişelendiriyor. Palmer verdiği bir röportajda tüm Dogecoinlerini satıp ‘Honda civic’ markalı bir araç aldığından bahsetmişti. Dogecoin’in 2015 yılındaki değerini düşününce satmasaydı bugünlerde Ranger Roverlar alabilirdi sanırım.Peki bu Dogecoin nedir ?

 

DOGECOİN NEDİR

Dogecoin nedir? İlk olarak Aralık 2013’te tanıtılan Dogecoin, kripto para piyasasında popüler Litecoin türevi altcoin birimlerinden birisidir.Dogecoin, Portland’ın Oregon eyaletinden yazılımcı Billy Markus tarafından oluşturulmuştu. Amacı, Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşabilecek ‘’eğlenceli’’ bir kripto para birimi yaratmak ve geniş kitlelere sahip olmaktı. Bugüne kadar yaklaşık olarak 65 milyar Dogecoin çıkaratıldığı tahmin ediliyor. Kripto para kullanıcıları arasında popüler bir terim vardır ‘’ To The Moon’’. Bu kripto para değerinin yükselen değerinin yatırımcılar üzerindeki hissiyatını tanımlar. Şu anda Dogecoin içinde bu ifade kullanılmakta. Dogecoin için çok az denecek kadar ticari uygulama bulunmaktadır:ancak kripto para birimi,sosyal medyada Dogecoin ipuçları paylaşan kullanıcıları Dogecoin’e teşvik ederek ve ödüller vererek büyümeyi, daha büyük kitlelere sahip olmayı amaçlamaktadır.
Dogecoin, Litecoin’in protokolüne dayanmasına rağmen, blok süresi Litecoin’in 150 saniye süresine kıyasla sadece 60 saniyedir. Buda, Dogecoin’in Litecoin’den çok daha hızlı olduğu anlamına gelir. Hızlı işlem süreleri ve düşük işlem ücretleri sunmasının yanı sıra, Dogecoin’i özel kılan yaratmış olduğu komünitedir.

 

DOGECOİN NASIL ALINIR

Dogecoin nasıl alınır ? Koinim, Paribu ve BTCTURK, gibi yerli kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Satın alma işlemini bütün siteler için genel bir şekilde anlatacağız:Hesabınızı oluşturduktan sonra onaylı bir hesaba sahip olmanız gerekir. Onaylı bir hesap içinde kimlik ve telefon numarası onayı yapmanız gerekir. Hesabınızı onaylamak için Hesap ayarları>Kimlik onayı bölümünden siteden siteye değişerek kısa sürede kimlik onayınızı yaparsınız. Hesabınızın doğrulaması yapıldıktan sonra. “Yatırım İşlemleri” menüsünden sanal cüzdanınıza banka hesabınızdan Havale-EFT veya Papara ile TL yatırabilirsiniz. Hesabınızda TL bakiyesi varsa bu bakiyeyi kullanarak Dogecoin satın almak isterseniz direkt bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
Kripto para hesabınıza para yatırırken birkaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor bunlar:
Sadece adınıza açılmış bireysel ve vadesiz Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır.Kimlik onayı istenmesinin nedenlerinden biride bu. Farklı bir kişinin TC kimlik numarasına ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
Gönderdiğiniz miktara her zaman dikkat edin.Çünkü gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
ATM kullanılarak yapılan havale ve eftler kartlı kartsız fark etmeksizin, gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmez.
Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen üye numarasını açıklama alanına yazmanız çok önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen eft/havale transferleri işlem ücreti düşülerek size tekrar iade edilir.Bir sonraki aşamaya geçelim.

Dogecoin almak için kullandığınız kripto para sitesinin Marketini veya her sitede olan Kolay Alış-Satış bölümünü kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için Kolay Alış-Satış bölümüyle alım-satım yapmak oldukça kolaydır. Kolay-Alış Satış bölümünde sadece her dakika güncellenen kur üzerinden Dogecoin satın alabilirsiniz.
Kolay Alış-Satış bölümünü kullanırken bilmeniz gereken birkaç ipucu vardır onlarda:
Kolay Alış işlemi markette yer alan emir ve kurallar kullanılarak yapılır.
Almak istediğiniz Dogecoin miktarına bağlı olarak size en düşük fiyatı teklifi yapan satıcılardan itibaren eşleşme yapar.
Markette işlemler anbean devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler alış-satış fiyatlarına yakın olmakla birlikte tahmini değerleri kapsar.
Market bölümünü kullanarak Dogecoin almak isterseniz ise bir adet Dogecoin için bir fiyat girmeniz gerekmektedir. Bunun için borsanın güncel Dogecoin fiyat bilgisini dikkate alabilirsiniz veya kendi analizlerinize göre hareket edebilirsiniz. Alım emrinizin tamamlanabilmesi için girdiğiniz Dogecoin fiyatı ile aynı fiyattan veya daha alt bir fiyattan satış emrinin eşleştirilmesi için beklenecektir. Alım emrini verdiğiniz Dogecoin fiyatıyla o fiyattan girilen satış emrinin eşleşmesi durumunda alım gerçekleştirilecektir. Eşleştirme yaptığında herhangi birşey yapmanıza gerek yok, sistem otomatik olarak cüzdanınızdaki TL miktarını alıp:Dogecoin miktarınızı ekler.